Οι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν, την Τρίτη 21 Νοεμβρίου, το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να περιεργαστούν μοναδικά απολιθώματα ζώων και φυτών από όλη την Ελλάδα, ηλικίας έως και 300 εκατομμυρίων χρόνων.

Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης στις αίθουσες του Μουσείου ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η συλλογή απολιθωμάτων από το Πικέρμι, που παρουσίαζε ανάμεσα στα άλλα, καμηλοπαρδάλεις, πιθήκους, ρινόκερους, γιγάντιες χελώνες και πτηνά (όπως στρουθοκαμήλους, γερανούς και φασιανούς) ηλικίας 7 εκατομμυρίων χρόνων.

Ταυτόχρονα, οι μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Ο μικρός ανασκαφέας» που τους έδωσε τη δυνατότητα να εργαστούν ως επιστήμονες παλαιοντολόγοι και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα σχετικά με την ανάδειξη και την προστασία της παλαιοντολογικής μας κληρονομιάς.

mouspal1                      mouspal2

mouspal3                          mouspal4