Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την πραγματικότητα της αναπηρίας και σχετικής ευαισθητοποίησης στο πλαίσιο του σχολείου πραγματοποιήθηκε από στελέχη του Σ.Κ.Ε.Π. (Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους) στις 13 Φεβρουαρίου και την 1η Μαρτίου 2017.

Το πρόγραμμα παρακολούθησαν οι μαθητές των Δ΄,Ε΄ και Στ΄ τάξεων.

Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από στελέχη και συνεργάτες του Σ.Κ.Ε.Π.- οι ίδιοι με αναπηρία- και με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών και στόχο είχε την άρση των προκαταλήψεων σχετικά με την αναπηρία και την ενσωμάτωση των νέων με αναπηρία στην καθημερινότητα.

Το πρόγραμμα διενεργείται με έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με σκοπό την Εισαγωγή Βιωματικού Προγράμματος στα Σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας (Γενικής και Επαγγελματικής) Εκπαίδευσης .

anapiria1