Στην περιοχή της Αθήνας εμφανίζεται επισήμως από την 1η Ιανουαρίου 1885 ένας νέος οικισμός με το όνομα «Καλλιθέα», μια και παρείχε γοητευτική θέα προς τη θάλασσα, με πληθυσμό 140 κατοίκων.

Το Βασιλικό Διάταγμα περί «εγκρίσεως Σχεδίου του Προαστίου Αθηνών, Καλλιθέας», δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως στις 12/1/1885 (αρ. φύλλου 3 – μέρος Α΄).

Η πληθυσμιακή έκρηξη που ακολουθεί στην Καλλιθέα, ειδικά μετά την άφιξη των προσφύγων της Μικρασιατικής Καταστροφής του 1922, οδήγησαν στην απόσπαση της Καλλιθέας από το Δήμο της Αθήνας και τη συνακόλουθη ίδρυση της ομώνυμης Κοινότητας το 1925. Η συνεχιζόμενη αύξηση του πληθυσμού της Κοινότητας την προάγει σε Δήμο (Φ.Ε.Κ. 109, τεύχος Α΄/7-5-1933).

Ένα από τα προβλήματα που φέρνει η αύξηση του πληθυσμού είναι και η μεγάλη ανάγκη για νέα σχολεία. Έτσι, με Βασιλικό Διάταγμα που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ιδρύεται 4/τάξιο δημοτικό σχολείο στην Καλλιθέα, υπό την επωνυμία «9ον 4/τάξιο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας» (Φ.Ε.Κ. 361, τεύχος Α΄/ 16-9-1937).

Το σχολείο εγκαταστάθηκε στην οδό Σαπφούς, αριθμό 136, σε μικρή ισόγεια μονοκατοικία που βρισκόταν εντός οικοπέδου 809 τ.μ. Το πρώτο σχολικό έτος λειτουργίας του σχολείου, 1937-1938, έχει 160 εγγεγραμμένους μαθητές και από τη Στ΄ τάξη αποφοιτούν 33 μαθητές.

Στα τέλη της δεκαετίας του ΄40, αλλά και του ΄50 και του ΄60, η Καλλιθέα δέχεται μεγάλο μερίδιο από την εσωτερική μετανάστευση, αποκτώντας χαρακτηριστικά μεγαλούπολης. Το σχολείο λειτουργεί σε δύο βάρδιες (πρωινή – απογευματινή), έχοντας μεγάλο αριθμό μαθητών.

Η ανάγκη για σχολικές αίθουσες είναι πια μεγάλη. Έτσι και το 9ο Δημοτικό Σχολείο αναβαθμίζεται σε 6/τάξιο, αφού χτίστηκαν δύο νέες αίθουσες στη νότια πλευρά της αυλής.

Στα μέσα της δεκαετίας του ΄60, το σχολείο προάγεται από 6/θέσιο σε 10/θέσιο, και με νέα προαγωγή λειτουργεί ως 12/θέσιο με Υπουργική απόφαση που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (Φ.Ε.Κ. 674, τεύχος Β΄/ 28-9-1970). Η λειτουργία του σχολείου συνεχίζεται σε πρωινή και απογευματινή βάρδια, με μεγάλο μάλιστα αριθμό μαθητών ανά τμήμα.

Αρχές της δεκαετίας του ΄80, γίνονται μεγάλες προσπάθειες, από όλους τους αρμόδιους φορείς (Σύλλογος Γονέων, Δήμο Καλλιθέας, Διεύθυνση Σχολείου), για την απαλλοτρίωση του οικοπέδου του σχολείου αλλά και της διπλανής μονοκατοικίας από τον Ο.Σ.Κ., για την ανέγερση ενός σύγχρονου διδακτηρίου.

Με την υπ΄ αριθμό 3948/1356/20-6-1984 κοινή απόφαση Υπουργών Οικονομικών και Παιδείας κηρύσσεται η αναγκαστική απαλλοτρίωση των δύο οικοπέδων, συνολικού εμβαδού 1.433 τ.μ., για την ανέγερση του νέου διδακτηρίου του 9ου Δημοτικού Σχολείου Καλλιθέας (Φ.Ε.Κ. 388, τεύχος Δ΄/27-6-1984).

Το Σεπτέμβριο του 1986 το σχολείο μετακομίζει προσωρινά σε άλλο κτίριο, στη γωνία των οδών Μεγαλουπόλεως και Ν. Ζερβού, για να αρχίσουν οι εργασίες κατεδάφισης και ανέγερσης του νέου διδακτηρίου από τον Ο.Σ.Κ.

Η κατασκευή τελειώνει την άνοιξη του 1993 και στις 11-6-1993 η 24η Σχολική Επιτροπή του 9ου Δημοτικού Σχολείου του Δήμου Καλλιθέας παραλαμβάνει από τον Ο.Σ.Κ. το νέο διδακτήριο.

Την 1η Σεπτεμβρίου 1993 το σχολείο μετακομίζει στην έδρα του, στην οδό Σαπφούς 138-140, στο καινούριο κτίριο, λειτουργώντας ως 12/θέσιο, σε πρωινή βάρδια και από το Σεπτέμβρη του 1999 με επιπλέον δύο τμήματα ολοήμερου-διευρυμένου ωραρίου (Υπουργική Απόφαση: Φ.Ε.Κ. 8, τεύχος Β΄/15-1-1999).

Το νέο κτίριο πληροί τις σύγχρονες προδιαγραφές: ευήλιες και ευάερες αίθουσες διδασκαλίας, βιβλιοθήκη, τραπεζαρία, εργαστήριο πληροφορικής, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, αποθηκευτικοί χώροι, χώρος κυλικείου, ανελκυστήρας, ράμπες.

Το 2011 εντάχθηκε στα σχολεία Ζ.Ε.Π. (Ζώνη Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας), Φ.Ε.Κ. 2442/τεύχος Β’./02-11-2011) και κατά τα σχολικά έτη 2013-14 κ’ 2014-15 λειτούργησε Τάξη Υποδοχής προς ενίσχυση της ελληνομάθειας των αλλοδαπών μαθητών.

Από το Σεπτέμβριο του 2013 λειτουργεί με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.) το οποίο περιλαμβάνει ενιαίο ωράριο διδασκαλίας 8.10’ – 14.00’ για όλες τις τάξεις και διδασκαλία από την Α’ τάξη Αγγλικών, Πληροφορικής, Εικαστικών, Θεατρικής Αγωγής κ’ Χορού.

Το άρτιο διδακτήριο αλλά κυρίως το έμψυχο υλικό του σχολείου συμβάλλουν στη διαμόρφωση του κατάλληλου παιδαγωγικού κλίματος και το 9ο Δημοτικό Σχολείο συνεχίζοντας την πολύχρονη παράδοσή του συμμετέχει δυναμικά σε προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, καινοτόμες δράσεις, πολιτιστικά δρώμενα, αθλητικούς αγώνες, οτιδήποτε  προάγει την αγωγή και εκπαίδευση των μαθητών του.

ΜΠΟΖΙΚΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Πετρούλια και τον κ. Νίκο Ερμείδη (210.95.97.185) για την παραχώρηση των παρακάτω φωτογραφιών από το προσωπικό τους αρχείο:

Απο γιορτή  25ης  Μαρτίου  Η κ. Βούλα Αλέπη τότε διευθύντρια του σχολείου , πρώτο πλάνο με γυαλιά (σε εκδήλωση χειροτεχνίας μαθητών)   Γυμναστικές επιδείξεις
 Η τάξη 4η δημοτικού (δάσκαλος κ. Ηλιόπουλος)  Η κ. Δόμνα.  Επάνω (από αριστερά)  Ισκαριώτης, Ευσταθίου, Δόμνα.., Κική Επανωμείτου. Πιο δεξιά κα Βούλα Αλέπη (με τα γυαλιά).
 9ο ΔΣ Καλλιθέας  istoriko5  istoriko6