Στις 23, 25 και 27 Φεβρουαρίου οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Παναθηναϊκό Στάδιο (Καλλιμάρμαρο) και συμμετείχαν στο καινοτόμο επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο «Αγαπώ τον Αθλητισμό, KidsAthletics» που υλοποιεί, για έκτη συνεχή χρονιά, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, τον Σ.Ε.Γ.Α.Σ και την Ε.Ο.ΠΕ.

Το πρόγραμμα αυτό προσέφερε στους μαθητές ένα πλούσιο εκπαιδευτικό και πληροφοριακό υλικό για την υπερδισχιλιετή ιστορία του Σταδίου που αποτελεί διαχρονικό σύμβολο αθλητισμού, πολιτισμού και ιστορίας στο κέντρο της Αθήνας και παράλληλα έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές, μέσω ενός οργανωμένου αθλητικού προγράμματος με τη μορφή παιχνιδιού, να γνωρίσουν από κοντά τα αγωνίσματα του Κλασικού Αθλητισμού, της καλαθοσφαίρισης και της πετοσφαίρισης.

Τα παιδιά με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό συνεργάστηκαν, ως πειθαρχημένοι αθλητές, με τους εκπαιδευτές τους, που ήταν γνωστοί Ολυμπιονίκες και διακεκριμένοι αθλητές, ενώ παράλληλα είχαν στη διάθεσή τους ένα σύγχρονο ατομικό σύστημα αυτόματης ξενάγησης που τους βοήθησε να γνωρίσουν κάθε γωνία του Σταδίου.

Απολαύστε τις σχετικές φωτογραφίες που ακολουθούν …

DSC 0027 1small  DSC 0010small
 DSC 0021 1small  DSC 0012small