Σχολικές αθλητικές δραστηριότητες κατά την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας,έχει ορίσει ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016.

Με ευθύνη του Συλλόγου Διδασκόντων, το σχολείο μας υλοποίησε σχετικές δράσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας αυτής , εντός σχολικού ωραρίου.

Το πρόγραμμα της «3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» περιελάμβανε αθλητικές δραστηριότητες, κινητικές δραστηριότητες, αθλήματα κ.α προσαρμοσμένα στην ηλικία των μαθητών/τριών και τις υποδομές του σχολείου,με τη συμμετοχή των παιδιών.Συγκεκριμένα έγινε επίδειξη των αθλημάτων :

Α.επιτραπέζιας αντισφαίρισης(πινγκ πονγκ)από αθλητές του «Έσπερου»(Παναθλητικός Όμιλος Καλλιθέας)

Β.Τaekwondoαπό αθλητές του Α.Σ ΑΜΥΝΤΩΡ και

Γ.Ενόργανης γυμναστικής από αθλητές του ΔΑΣ Καλλιθέας

Οι αθλητικές δράσεις εμπλουτίστηκαν και συνδυάστηκαν με προβολές ταινιών σχετικής θεματολογίας(συγκεκριμένα προβλήθηκαν οι ταινίες «Αnimalgames»και «Έντυ ο αετός»), διαδραστική συζήτηση – αναστοχασμό , ανάγνωση και συζήτηση κειμένων, άρθρων από εφημερίδες και περιοδικά, κλπ., και άλλα.

sx.im2

sx.im.1small