Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος τα τμήματα Δ1, Δ2 και Στ1 του σχολείου μας πήραν μέρος στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης που διοργάνωσαν οι Εκδόσεις Μεταίχμιο.

Ο διαγωνισμός φέτος είχε σαν θέμα την πολύ γνωστή συγγραφέα παιδικής λογοτεχνίας Άλκη Ζέη. Οι μαθητές μας στα πλαίσια του μαθήματος της Φιλαναγνωσίας, μελέτησαν τα προτεινόμενα βιβλία της Άλκης Ζέη, προβληματίστηκαν, συγκινήθηκαν , έκαναν διάφορα παιχνίδια, καλλιέργησαν τη φαντασία και την κριτική τους σκέψη και απάντησαν σε ερωτηματολόγια που αφορούσαν τα συγκεκριμένα βιβλία. Θέλουμε τέλος να ευχαριστήσουμε και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που μας προμήθευσαν τα βιβλία που ήταν απαραίτητα για τη συμμετοχή μας στον συγκεκριμένο διαγωνισμό.