Την Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2016 έγινε στο σχολείο μας η καθιερωμένη γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Στ1 και Στ2 τμημάτων με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Καββαδία Αλέξανδρου, κ. Λίπκοβιτς Μαρίας, των καθηγητριών Φυσικής Αγωγής κ. Νάνου Γιαννούλας και κ. Κοτζαμπασάκη Βερόνικας και της μουσικού του σχολείου μας κ. Βαρδαξή Μαρίας, ζωντάνεψαν, μέσα από δραματοποιημένα δημοτικά ποιήματα- τραγούδια και παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς, σημαντικές στιγμές και γεγονότα της νεώτερης ελληνικής ιστορίας και των αγώνων των Ελλήνων για την αποτίναξη του τουρκικού ζυγού και την εθνική ανεξαρτησία της πατρίδας μας.

Την Παρασκευή, 25 Μαρτίου 2016 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας πήραν μέρος στην μαθητική παρέλαση του Δήμου Καλλιθέας για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου. Η παρουσία των μαθητών μας ήταν εξαιρετική και κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου που παρευρισκόταν στην παρέλαση.

parelasi

parelasi1