Με αίσθημα εθνικής υπερηφάνειας διεξήχθησαν και φέτος οι εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο του «ΟΧΙ» στο σχολείο μας.

Την Πέμπτη 27/10 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940,την οποία διοργάνωσαν μαθητές και εκπαιδευτικοί από τα τμήματα Δ1 και Δ2.

Το πρόγραμμα της γιορτής περιελάμβανε :

-απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές

- ανάγνωση χρονικού και μαρτυριών της εποχής

- θεατρικά δρώμενα

-προβολή αποσπάσματος ντοκιμαντέρ

-παρουσίαση powerpoint σχετικό με τα γεγονότα της εποχής

-τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου

-απαγγελία του εθνικού ύμνου

Της γιορτής προηγήθηκε η τελετή παράδοσης της σημαίας του σχολείου στους παραστάτες και το σημαιοφόρο του σχολείου, από τη διευθύντρια του σχολείου κ.Κ.Γιαννακάρα.

Την Παρασκευή 28/10 το σχολείο μας συμμετείχε επίσης στις εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο του «ΟΧΙ» στο Δήμο Καλλιθέας και στην παρέλαση με τμήματα αποτελούμενα από μαθητές των Δ-Ε-ΣΤ τάξεων.

Νωρίτερα, στον Ιερό Ναό των Αγίων Πάντων τελέστηκε η καθιερωμένη δοξολογία, με τη συμμετοχή του σημαιοφόρου και των παραστατών από το σχολείο   μας, συνοδεία εκπαιδευτικών.

28η2016