Στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ Καλλιθέας 2023, δόθηκαν δυο παραστάσεις που εκπροσώπησαν το σχολείο μας, απο την Δ' και από την Β' δημοτικού.

Η κυρίαρχη εικόνα του Προμηθέα του ήρωα που τιμωρήθηκε απο τον Δία για την ανυπακοή του.Ο ήρωας που θυσιάστηκε για τους ανθρώπους, τους πρόσφερε δύναμη, για να αντικρίσουν "Το φως της γνώσης ".Με κυρίαρχη την σύγκρουση, την αντίδραση στην εξουσία φέρνει το μήνυμα για την εξέλιξη του ανθρώπου.
Ένας άλλος ήρωας ο Ίασωνας κάνει την "Αργοναυτική εκστρατεία" απο την Ιωλκό στην Κολχίδα για να πάρουν το χρυσόμαλλο δέρας, η εκστρατεία εκφράζει αλληγορικά τη δεύτερη μεγάλη αποίκηση των Ελλήνων στον Εύξεινο Πόντο
Στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ
δόθηκαν οι δυο παραστάσεις απο την Δ' δημοτικού και από την Β' δημοτικού με εμψυχωτές τις δασκάλες τους Μαίρη Λίπκοβιτς, Λένα Μπαρούτα, Αναστασία Ορφανουδάκη, Μαρία Ουρελίδου.
Ευχαριστούμε τον μουσικό του σχολείου μας Χρήστο Πιερίδη με τις μαγικές μελωδίες του !!!
Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που στάθηκαν δίπλα μας και βέβαια όλους τους γονείς των παιδιών που βοήθησαν!!!

Festival2023.1

Festival2023.2