Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 9ου Δημοτικού τίμησαν την Εθνική και Θρησκευτική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Οι μαθητές της Στ΄τάξης και το Δ2 τμήμα παρουσίασαν τη γιορτή της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας.Οι μαθητές μάς συγκίνησαν με τον τρόπο που υποδύθηκαν τους ρόλους τους, με τις αφηγήσεις τους για τα γεγονότα της Επανάστασης,τις απαγγελίες ποιημάτων που αποτύπωσαν την ένταση των συναισθημάτων τους.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την Υποδιευθύντρια του σχολείου μας, κυρία Γ.Νάνου, για τη διδασκαλία των παραδοσιακών χορών που πλαισίωσαν τη γιορτή μας.

Την κυρία Μ.Βαρδαξή που έπαιξε στο αρμόνιο τα μουσικά κομμάτια που τραγούδησαν τα παιδιά.

Την κυρία Α,Δροσάκη για τις παραδοσιακές ενδυμασίες που στόλισαν την αίθουσα εκδηλώσεων.

Την κυρία Κ.Ρήγα για τη διδασκαλία των τραγουδιών στους μαθητές.

Φυσικά,τους μαθητές μας, που ανταποκρίθηκαν με πολλή μεγάλη επιτυχία σε όλες τις δραστηριότητες (ρόλους, εκμάθηση αφηγήσεων, ποιημάτων, χορών, χειροτεχνίες, τραγούδια) και χειροκροτήθηκαν από όλους εμάς και τους γονείς τους για τη ζωντάνια, τις δεξιότητες και τα ταλέντα τους.

Τέλος, ευχαριστούμε το βεστιάριο παραδοσιακών φορεσιών, Φ.Μπογέα, για τις υπέροχες παραδοσιακές στολές του!

Οι Εκπαιδευτικοί

Τσαντρίζου Χρυσάννα και Κίτσιου  Ευαγγελία