Την Τετάρτη 4 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Β΄τάξης επισκέφτηκαν το Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, το πρώτο και πληρέστερο του είδους του στην Ελλάδα. Εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν και να περιεργαστούν από κοντά:

• 500 περίπου είδη θηλαστικών από την Ελλάδα, την Ευρώπη και τις άλλες ηπείρους είτε ταριχευμένα είτε ως σκελετούς.
  • Μια πλούσια συλλογή 2500 περίπου πτηνών στην οποία περιλαμβάνονται όλα τα είδη της Ελλάδας.
  • Μια εντυπωσιακή συλλογή αυγών και φωλιών πτηνών.
  • Μια μεγάλη συλλογή από 1000 περίπου ερπετά, αμφίβια και ιχθύες τόσο της Ελλάδας όσο και της παγκόσμιας πανίδας.
  • Πολύ μεγάλες συλλογές εντόμων και μαλακίων και σημαντικό αριθμό δειγμάτων άλλων ασπονδύλων όπως σπόγγων, κοραλιών.
  • Μεγάλο αριθμό ανθρωπολογικών ευρημάτων, κυρίως κρανίων, ορισμένα από τα οποία έχουν παλαιοπαθολογικά συμπτώματα.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την ξενάγηση στις μεγάλες αίθουσες του Μουσείου και επέστρεψαν στο σχολείο εντυπωσιασμένα από την τεράστια ποικιλία της πανίδας του πλανήτη μας.

zoopark1

zoopark3