Το Ναυτικό Μουσείο της Ελλάδας επισκέφθηκαν τον Μάρτιο οι μαθητές της Β΄τάξης και παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος;».

Μέσα από ένα παραμύθι τα παιδιά διδάχθηκαν τους λόγους που οδήγησαν τον άνθρωπο να ταξιδέψει στη θάλασσα και να εξελίξει τη ναυσιπλοΐα από τα κωπήλατα στα ιστιοφόρα και από αυτά στα μηχανοκίνητα καράβια. Ακολουθώντας, λοιπόν, τον ήρωα του παραμυθιού, τον καπετάν Μανώλη Φουρτούνα, είχαν την ευκαιρία να γίνουν μέλη του πληρώματος του ιστιοφόρου του πριν από 180 χρόνια και να γνωρίσουν τις περιπέτειες της ζωής πάνω στο καράβι, τις καθημερινές ασχολίες των ναυτικών, την ενδυμασία και τα θαλασσινά έθιμα της εποχής. Τους δόθηκε, επίσης, η δυνατότητα να κατασκευάσουν το δικό τους καραβάκι από πηλό που πήραν μαζί τους ως ενθύμιο της Ελληνικής Ναυτικής Παράδοσης των 10.000 χρόνων.

naut.mous1

naut.mous2