ΘΕΜΑ:

Αντιμετώπιση διασποράς εποχικής γρίπης

9ο Δ. ΣΧ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ                                           ΣΧ. ΕΤΟΣ :  2019-2020

ΘΕΜΑ: Αντιμετώπιση διασποράς εποχικής γρίπης

Με βάση τα τρέχοντα επιδημιολογικά δεδομένα της εποχικής γρίπης, θα δοθούν οδηγίες και προληπτικά μέτρα.

1. Κλινική εικόνα

Η κλινική εικόνα περιλαμβάνει:

• Πυρετό (>38ο  C ) και ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:
  • Βήχα
  • Πονόλαιμο
  • Μυαλγίες
  • Συνάχι
  • Πονοκέφαλο
  • Ρίγος
  • Αίσθημα κόπωσης
  • Διάρροια και εμετούς

Τονίζεται ότι τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες ημέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο.

1. Απαραίτητες ενέργειες σε περίπτωση εκδήλωσης συμπτωμάτων γρίπης:
  • Αποφυγή επαφής με άλλα άτομο στο σχολείο ως και την αποχώρησή τους.
  • Άμεση ενημέρωση γονέων ή κηδεμόνων ασθενών παιδιών.
  • Καθαρισμός χώρου επαφής του παιδιού.
  1. Προληπτικά μέτρα:
  • Οδηγίες ατομικής υγιεινής.
  • Οδηγίες απολύμανσης χώρων. επιφανειών και αντικειμένων.
  • Τήρηση οδηγιών από εκπαιδευτικούς, παιδιά και βοηθητικό προσωπικό.
  1. Οδηγίες ατομικής υγιεινής
  • Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης από τον ιό.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης σχολικών ειδών.
  • Σε βήχα και φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο και άμεση απόρριψη χαρτομάντιλου στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο χεριών με υγρό σαπούνι και νερό και στέγνωμά τους με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης, οι οποίες θα απορρίπτονται στους κάδους απορριμμάτων.
  • Χρήση αντισηπτικού αλκοολούχου διαλύματος ή χαρτομάντιλων με αλκοόλη.
  • Ύπαρξη μπουκαλιού με αλκοολούχο διάλυμα σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας, κοντά στην έξοδο, υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού της τάξης.
  • Πλύση χεριών οπωσδήποτε πριν τη λήψη της τροφής
  1. Οδηγίες καθαρισμού και απολύμανσης
  • Συστηματικός και επαρκής αερισμός όλων των χώρων κυρίως στα διαλείμματα.
  • Πέρα από τις συνήθεις εργασίες καθαρισμού, χρειάζεται συχνός καθαρισμός των λείων επιφανειών που χρησιμοποιούνται συχνά.
  • Ιδιαίτερη προσοχή στον καθαρισμό των αντικειμένων και των επιφανειών, με τις οποίες ήρθε σε επαφή το άτομα που εκδήλωσε τα συμπτώματα γρίπης.
  • Οι πλαστικές σακούλες των κάδων, όταν γεμίζουν, πρέπει να δένονται σφικτά και να απομακρύνονται αμέσως. Τα γάντια μετά τη χρήση τους, να απορρίπτονται αμέσως στις πλαστικές σακούλες.
  • Η χρήση γαντιών μιας χρήσης δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση το πλύσιμο των χεριών.