Επίσκεψη μαθητών του σχολείου στο Μουσείο Αφής του Φάρου Τυφλών Ελλάδας.

3η Δεκεμβρίου: Διεθνής ημέρα Ατόμων με αναπηρία

Με αφορμή την Ημέρα Ατόμων με αναπηρία οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς των τμημάτων κυρίες Χρυσάννα Τσαντρίζου και Ιωάννα Καρφή και τον Διευθυντή του Σχολείου Τσαφά Δημήτρη επισκέφτηκαν το Μουσείο Αφής του Φάρου Τυφλών Ελλάδας που βρίσκεται στην Καλλιθέα και αποτελεί ένα από τα πέντε μουσεία του είδους του στον κόσμο. Οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν για την αναπηρία της όρασης. Επιπλέον καλλιέργησαν την ενσυναίσθησή τους, με ένα βιωματικό παιχνίδι αναγνώρισης, με κλειστά μάτια, αρχαιοελληνικών αντικειμένων που αποτελούν πιστά αντίγραφα των πρωτότυπων που εκτίθενται σε άλλα μουσεία της χώρας μας. Ο περίπατος σε μια γωνιά της πόλης τους, που δεν είχαν παρατηρήσει ως εκείνη τη στιγμή, άνοιξε μια πύλη στην Ιστορία, τον Πολιτισμό αλλά και μια διαφορετική προσέγγιση στην αποδοχή ατόμων με ελλειπή ή καθόλου όραση που θα μπορούσαν να είναι συγγενείς, γνωστοί, γείτονες ακόμα και φίλοι στην καθημερινότητά τους.

hmer.anap.23.4

hmer.anap.23.3