Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο,Planetarium On The Go, επισκέφτηκε το σχολείο μας.

Πρόκειται για μια ημιμόνιμη φορητή κατασκευή σταθερού θόλου με καρέκλες για τους θεατές που ταξιδεύει σε ολόκληρη την Ελλάδα και φέρνει σε επαφή τους μαθητές με τον κόσμο του διαστήματος.Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δύο από τις προβολές και να κάνουν ένα φανταστικό ταξίδι σε διαστημικά περιβάλλοντα.

Κάποια από τα ντοκυμαντέρ που παρακολουθήσαμε ήταν:

Το Άστρο της Βηθλεέμ

Φανταστείτε το φεγγάρι

Το Μαγικό Δεντρόσπιτο,Διαστημική Αποστολή

Από τη Γη στο Σύμπαν

Κατά Λάθος Αστροναύτες

Ένας Τέλειος Μικρός Πλανήτης

Ο Ήλιος -Το Ζωντανό μας Άστρο

Το διάστημα είναι ένας χώρος που συναρπάζει μικρούς και μεγάλους.Οι μικροί μας ταξιδιώτες μαγεύτηκαν από τα ταξίδια στο άγνωστο και ανταποκρίθηκαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη συζήτηση με τους υπεύθυνους του προγράμματος αλλά και στην παρατήρηση με το φορητό τηλεσκόπιο.

-Όλα εκεί Ψηλά φαντάζουν διαφορικά στα μάτια μας.Μπορεί στο κοντινό μέλλον κάποιοι από εμάς να γίνουμε οι πρώτοι αποικιστές και καλλιεργητές της Σελήνης.

Ακόμη και αυτό το ακούσαμε!

planitario1

planitario2