Τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015, οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο παιδικό πρόγραμμα άθλησης και διατροφικής στήριξης «kidsnutrition & athletics» που πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο του Δήμου Π. Φαλήρου.

Εκεί τα παιδιά έπαιξαν, έτρεξαν, γυμνάστηκαν και κυρίως χάρηκαν υπό την καθοδήγηση εξειδικευμένων καθηγητών Φυσικής Αγωγής. Ταυτόχρονα τους δόθηκε η δυνατότητα να ακούσουν πολύτιμες οδηγίες για την υγιεινή διατροφή που παρουσίασε με παιγνιώδη τρόπο η διαιτολόγος του προγράμματος, εκμαιεύοντας από τα παιδιά το συμπέρασμα πως η άθληση και η σωστή διατροφή θωρακίζουν την υγεία μας.

Επιμέλεια Λαμπροπούλου Αικ.

katia1