Το 9ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας συμμετείχε στην “Ώρα του κώδικα” στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» που διοργανώνουν οι  Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2 /17-09-2014.

Το «Hour of Code» ή «Η Ώρα του Κώδικα », είναι ένα παγκόσμιο κίνημα, σε συνεργασία με τον παγκόσμιο μη κερδοσκοπικό οργανισμό Code.org, στο οποίο συμμετέχουν εκατομμύρια μαθητές, όλων των ηλικιών, σε περισσότερες από 180 χώρες σε όλο τον κόσμο. Πέρυσι, 15 εκατομμύρια μαθητές σε όλο τον κόσμο, παρακολούθησαν μια Ώρα Κώδικα μέσα σε μια βδομάδα!

Από 8-14 Δεκεμβρίου 2014, όλες οι τάξεις του σχολείου υλοποίησαν με επιτυχία σχετικές δραστηριότητες  κατά τη διάρκεια του μαθήματος των ΤΠΕ με την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Μαρία Τσίγκα. Αναλυτικά:

Α', Β', Γ' Τάξεις:
Σκηνικό 4: Λαβύρινθος: Ακολουθία