Μαθήματα κοινωνικής πολιτικής από τα παιδιά του Σχολείου μας!

Την Τρίτη 19/12/2014, με πρωτοβουλία του Δήμου Καλλιθέας, πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο της πόλης, το «Δημοτικό Συμβούλιο» των σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της περιοχής μας, με βασικό θέμα συζήτησης «Αγαπώ την πόλη μου. Τι θέλω να αλλάξει σ΄ αυτήν».

Το Σχολείο μας συμμετείχε στην ενδιαφέρουσα εκδήλωση με αντιπροσωπεία οκτώ μαθητών από τα δύο τμήματα της Στ΄ Τάξης.

Τα παιδιά ευαίσθητα από τη φύση τους σε θέματα κοινωνικής πολιτικής, πραγματεύτηκαν με αξιοζήλευτη επιτυχία ζητήματα που αφορούν τους συνανθρώπους μας, ενώ ταυτόχρονα επιχειρηματολογώντας, παρουσίασαν πλαίσιο προτάσεων για την επίλυση των προβλημάτων που εντόπισαν.

Η εκπρόσωπος του Στ΄1 Χριστίνα Κοντογεώργου εστίασε στα προβλήματα των Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες με τίτλο: «Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι», ενώ η αντίστοιχη του Στ΄2 Κατερίνα Σωτηροπούλου στάθηκε στο καυτό ζήτημα «των Αστέγων», αφήνοντας και οι δυο τους τις καλύτερες των εντυπώσεων.