Δ' Τάξη. Ξενάγηση στα αρχαιολογικά ευρήματα του Πειραιά.

Την αρχαιολογικη έκθεση «Στην επιφάνεια» της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δυτικής Αττικής, Πειραιώς & Νήσων είχαν την ευκαιρία να δουν οι μαθητές της Δ τάξης την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο : «Από το βάθος του πηγαδιού στον πάγκο του συντηρητή, η ιστορία ενός ευρήματος».

Μέσα από τη φανταστική ιστορία ενός πραγματικού ευρήματος παρουσιάστηκαν οι ανασκαφές για το έργο της κατασκευής του Μετρό στον Πειραιά, τα ευρήματα και η επίπονη εργασία συντήρησής τους. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Δ, Ε, Στ Δημοτικού και είχε διάρκεια 60’.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έδειξαν οι μαθητές κατά τη συμμετοχή τους σε εργαστήριο συντήρησης-ανακατασκευής αγγείων ,υπό την καθοδήγηση αρχαιολόγων της Εφορείας.

Πειραιας1

Πειραιας2